O lakomcích lakomých
Kdo je vlastně lakomec? Někdy je těžko rozlišit člověka lakomého od člověka šetrného. Je milenec, který koupí své dívce namísto kytice růží kytičku sněženek lakomý nebo šetrný? Asi šetrný, neboť pravý lakomec by ji nekoupil nic.
Lakomce pak můžeme rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří lakomci, kteří sobě dopřejí, jiným však nedopřejí nic. Takového lakomce můžete snadno přistihnout, kterak v práci na chodbě v ústraní hltá čokoládu, jen aby se o ni nemusel rozdělit se spolupracovníky. Je první všude tam, kde je něco zadarmo. V supermarketech na „ochutnávkách“ tráví dlouhé hodiny, na podnikovém rautu zase patří k „vyhlášeným jedlíkům“. Zkuste si však od něj půjčit třeba stovku. Kdepak! Z takového lakomce nikdy nic nevymámíte. Rodinný život s tímto člověkem je samé utrpení, je to každodenní boj o každou korunu na provoz domácnosti.
A pak je tu ještě druhá skupina, takzvané „tvrdé jádro lakomců“. Tito nedopřejí ani sobě ani jiným. Bývají zpravidla svobodní, neboť si vůbec nedovedou představit, že by své ženě koupili třeba boty. Chodí celý život v obnošených šatech a starých botách, neustále si stěžují, že nemají peníze, ačkoliv mají ale opravdu služné úspory. Lakomci se samozřejmě dostali taky do lidových přísloví nejrůznějších národů a zde jsou alespoň tři z nich:
- „Lakomý bohatec – osel co vláčí náklad zlata a žere bodláčí“ – Arabské přísloví
- „Lakomec nemá majetek, majetek má jeho“ – Židovské přísloví
- „Chudému chybí mnoho, lakomému všechno“ – Latinské přísloví
Jsi 5018. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář