Sudoměřice – Rohatec – Hodonín – Holíč – Hodonín

Skalica

Skalické náměstí z věže kostela Autor: Peter Cech – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5

Ze Sudoměřic doplujete do slovenského přístavu Skalica, ve kterém stojí zajímavá dřevěná stavba s vyhlídkovou věží. Najdete zde také půjčovnu lodí, očerstvení, sprchu , wc a dětské hřiště. Město Skalica jste si již prohlédli. Za přístavem Skalica je menší, zhruba kilometrový úsek Baťova kanálu zatím nesjízdný. Doposud se totiž nenašly peníze na tak potřebnou věc, na výstavbu plavební komory mezi Sudoměřicemi a Rohatcem, a to je velká škoda. Až bude plavební komora postavena, Baťův kanál bude zcela splavný od Otrokovic až po Hodonín. Tak musíte ten kratší úsek přejít po souši, přece si nenecháte ujít půvabné slovácké město Hodonín.

V přístavišti Rohatec najdete občerstvení a dětské hřiště, a pak již připlujete do přístavu v Hodoníně. Zdejší přístav je vybaven půjčovnou lodí, občerstvením, sprchou a wc. Je zde možnost konání táboráků, kempování a velmi oblíbené jsou zdejší večery s country kapelou, nebo projížďky výletní lodí Konstancie po Baťově kanálu.

Na Masarykově náměstí stojí zajímavá radnice s věží z počátku 20. století, postavená ve stylu Norimberské secese. Kostel sv. Vavřince je barokní stavbou a vedle něj stojí barokní mariánský sloup. Město je známé svými tradičními Svatovavřineckými slavnostmi, konanými každoročně počátkem srpna.

V sobotu se Masarykovo náměstí a přilehlá Národní třída zaplní lidovým jarmarkem spojeným s bohatým kulturním programem. Neděle je věnována slováckému folkloru a město ožije krásou slováckých krojů, lidovými písněmi, zvyky a tradicemi.

V Hodoníně, v barokním zámečku má sídlo Masarykovo muzeum

Na Zámeckém náměstí, v barokním zámečku, má sídlo Masarykovo muzeum. Je zde umístěna expozice o životě a díle slavného hodonínského rodáka, prvního Československého prezidenta T. G. Masaryka. V Galerii výtvarného umění, v Úprkově ulici, jsou umístěny sbírky českého výtvarného umění z první poloviny 20. století, a konají se zde pravidelné výstavy.

V městě, v Koupelní ulici, stojí velmi pěkný plavecký areál. Je zde krytý bazén s plaveckým bazénem, dětským bazénem, saunou, soláriem a občerstvením. Ve venkovní části areálu se nachází víceúčelový bazén, sestávající z plaveckého bazénu a rekreačního bazénu. Je zde tobogán, velká skluzavka a další vodní atrakce, jako divoká řeka, chrliče vody, vodní hřib a masážní trysky. Je zde taky dětský bazén, hřiště na plážový volejbal, hřiště na plážový fotbal, tenisové kurty, dětské hřiště a travnatá pláž.

Lázně v Hodoníně

V Hodoníně, v Měšťanské ulici, se nacházejí lázně, ve kterých se léčí především nemoci pohybového ústrojí a krevního oběhu. Zamířit zde mohou taky návštěvníci, kteří touží po odpočinku a relaxaci. Lázně mají vlastní přírodní léčivý zdroj , jodobromovou vodu s vysokým obsahem jodových solí. Hlavní část zdejšího léčení tvoří jodobromové koupele, zábaly a tradiční metody vodoléčby.

ZOO v Hodoníně

Zoologická zahrada, na ulici U Červených domků, se rozkládá na ploše 7 hektarů. Mezi její nejznámější expozice patří „Mořský svět“, mořské akvárium, okouzlující jedinečnou krásou mořské fauny a korálových útesů. Zajímavý je taky pavilon opic a pavilon exotického ptactva. V Zoo Hodonín je kontaktní koutek, s výběhy domácích zvířat, několik dětských hřišť s atrakcemi, prodejna suvenýrů a dva stánky s občerstvením.

Zámek ve slovenském městě Holíči

V Hodoníně je hraniční přechod a tak se můžete vydat na Slovensko, do města Holíče. Holíč si v první polovině 18. století velmi oblíbil vznešený manželský pár, císařovna Marie Terezie a František Lotrinský. František Lotrinský zde nechal přestavět protitureckou renesanční pevnost na barokně – klasicistní zámek, který zůstal obklopen hradbami. Zámek sloužil jako letní sídlo císařské rodiny. V dnešní době však zámek chátrá a potřeboval by důkladnou rekonstrukci. František Lotrinský ve městě založil taky jednu z nejstarších uherských manufaktur, na výrobu známé holíčské keramiky. Holíčská keramika je dodnes mezi sběrateli vysoce ceněna.

V Bernolákově ulici stojí Městské muzeum, kde si můžete například prohlédnout makety historických budov ve městě, nebo velkou sbírku zemědělského nářadí. Ve městě stojí rovněž barokní kostel sv. Martina s klášterem kapucínů. V Holíči se taky nachází letní koupaliště s plaveckým bazénem, dětským bazénem a brouzdalištěm. Po prohlídce Holíče se vrátíte zpět do Hodonína a zde taky končí naše plavba po Baťově kanálu.


Tento článek je součásti miniseriálu Baťův kanál, který pojednává o  historické vodní cestě spojující Otrokovice s Rohatcem. Současně je článek zařazen do velkého seriálu o cyklostezkách.

Jsi 4403. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail