Odstartoval festival Město = Galerie
Velkoformátová graffiti, spousta zábavy, hudby i dobrého jídla – to je ve zkratce plán 6. ročníku streetartového festivalu Město=galerie, který odstartoval první realizací v Poděbradech a postupně navštíví Nymburk a Mladou Boleslav.
O zahřívací kolo festivalu se postaral poslední červencový víkend český umělec Jan Kaláb vytvořením murálu ve Fugnerově ulici v Poděbradech. Naplno se pak festival rozjede od 14.8. v Nymburce, kam se sjedou hosté z nejen z České republiky a ukážou divákům svoje umění. Šedivé stěny a zapomenutá místa se tak během několika dnů promění na umělecká díla, která zůstanou ve veřejném prostoru jako odraz doby.
„Moc si vážíme toho, že i letos převzala nad festivalem záštitu hejtmanka středočeského kraje Petra Pecková, těší nás zájem měst o spolupráci a jejich podpora, v Mladé Boleslavi jsme navázali spojení s Nadačním fondem Škoda Auto. Jsme rádi, že veřejný prostor není lidem lhostejný a mají zájem ho obohacovat touto netradiční formou umění. V některých městech se už vlastně jedná o dlouhodobou spolupráci a stává se tradicí,“ popisuje ředitel a kurátor jedinečné výstavy pod širým nebem Lukáš Kladívko.
Na desítky metrů čtverečních velkoplošných murálů padnou stovky barev ve spreji a kilogramů fasádních barev, které na stěny umělci nanášejí z lešení či vysokozdvižných plošin. Tyto murály ve městech pak často přitahují pozornost turistů a stávají se tak hojně navštěvovanými atrakcemi.
„Není to jen setkání umělců, kteří se vzájemně inspirují a předávají informace, festival přitahuje každoročně stovky diváků, pro které je připraven bohatý doprovodný program v podobě workshopů, graffiti jamů s hudbou a grilováním,“ říká Lukáš Kladívko a dodává: „Letos se mohou návštěvníci těšit na malby Sepeho z Polska, Batese z Dánska, dorazí také Fatheat z Maďarska, ze sousedního Německa pak trojice Slider, Caparso a Rico“. Českou scénu pak bude prezentovat právě Lukáš Kladívko, Jan Kaláb, Zeb One, Oscuro Ink, Pauser se svojí rozšířenou realitou, a další.
Graffiti nevznikají náhodně a bez rozmyslu, výsledek je dlouho dopředu naplánovaný a umělci je konzultují s pracovníky kulturních odborů jednotlivých měst i architekty. Většina ploch je na sídlištích a v okrajových částech měst. Na rozdíl od veřejných ploch, kde si mohou začínající umělci zkoušet svoje kresby, však tato díla zůstávají součástí vizuální stránky města. Ta na povolených stěnách mizí pod nánosy dalších výtvorů.
„Je to jedinečná možnost, jak se můžeme výtvarně realizovat na plochách, které jsou roky nedotčené a často zanedbané. Tyto místa se stávají pak orientačním bodem pro místní, a destinací pro turisty, kteří cestují za tímto uměním po celém světě,“ vysvětluje produkční festivalu Jakub Jandora.
Galerie:
Jsi 914. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
Napsat komentář