Jantar – zlato Baltu
Z jantaru bývají vyráběny krásné umělecké šperky a proto se hodí uvést zde krátké povídání o této nerostné látce.
Jantar, to je zkamenělá pryskyřice pravěkých borovic. Zhruba před 50 milióny let byly pravěké borovicové lesy východního Baltu zaplaveny mořem. Zkamenělá pryskyřice, jantar pak byl vyplaven z půdy a postupně se usazoval v naplaveninách na jihovýchodním pobřeží Baltského moře.
Jantar byl vysoce ceněn již ve starověku. V období Římské říše vedla proslulá Jantarová stezka od ústí řeky Visly do Baltského moře, přes naši Moravskou bránu k Vídni a dále do Středomoří. Za Jantar se tehdy platilo stříbrem a zlatem a zvlášť pěkné kusy jantaru dosahovaly hodnoty drahých kamenů. Vždyť ono to taky nebyla žádná maličkost, přepravit jantar přes území porostlé pralesy s močály, na kterém pobývaly bojovné kmeny, až do Římské říše.
Jantar je světložlutý, zlatistý, medový, hnědožlutý i hnědé barvy. Je průsvitný až průhledný většinou s matným, ale i smolným leskem. Máte-li štěstí, můžete ještě dnes najít zejména na polském pobřeží kousek jantaru, který bývá vítaným suvenýrem. To je panečku jiný úlovek, než nasbírané mušličky na pobřeží. Zvlášť cenný je jantar s inkluzemi pravěkého hmyzu nebo s kousky pravěkých rostlin. Dnes se jantar získává hlavně lovem sítěmi, nebo taky povrchovým dolováním.
V přístavech, městech a městečkách jihovýchodního Baltu, od Německa po Estonsko, si lze jantar zakoupit. Levnější jantar se prodává jako suvenýr, a jsou to nejrůznější přívěsky a drobné plastiky. Z jantaru se zhotovují taky šperky, ať již náramky, náhrdelníky, náušnice, nebo prsteny, mnohdy zasazené do zlata a stříbra. Při nákupu jantarových šperků se držte tohoto základního pravidla: Nakupujte jej pouze v klenotnictvích nebo kamenných obchodech. Jinak by se vám taky mohlo stát, že byste si zakoupili bezcennou napodobeninu jantaru, umělou pryskyřici. Taky v mnoha našich klenotnictvích najdete pěkné kolekce jantarových šperků. Ať již si zakoupíte jantarový suvenýr, nebo šperk, budou vám připomínat půvabnou mořskou krajinu jihovýchodního Baltu.
Jsi 5827. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář