Využijte volného vstupu do Národní galerie v Praze
Výtvarné umění je součástí národní kultury, obdobně jako například literatura, hudba či film. U nás je však u široké veřejnosti trochu opomíjeno. A zcela neprávem. Věděli jste například, že Národní galerie v Praze je ve světě proslulá tím, že si tu můžete v klidu, bez rušení a prakticky o samotě prohlížet díla takových umělců jako jsou Pablo Picasso, Auguste Renoir, Vincent van Gogh nebo Gustav Klimt? V galeriích ostatních evropských metropolí byste si museli na díla těchto autorů vystát dlouhou frontu. Pro návštěvníka je to veliká výhoda, pro galerii samotnou to ale již příliš lichotivé není.
A možná právě proto Národní galerie v Praze umožňuje milovníků umění několikrát do roka navštívit její expozice zcela zdarma. Kromě známé a oblíbené Pražské muzejní noci připadají tzv. dny volného vstupu zpravidla na státní svátky nebo dny významného výročí. Letos máte možnost zdarma navštívit Národní galerii již jen jednou, a tou příležitosti státního svátku 28. října.
Volný vstup se týká všech stálých expozic, netýká se však Slovanské Epopeje Alfonse Muchy, kterou vystavuje Galerie hlavního města Prahy. Je to škoda, protože Slovanskou Epopej můžete ve Veletržním paláci vidět již jen do konce toto roku, poté ji čeká asijské turné a zpět do Prahy se vrátí až v roce 2018.
Málokdo také ví, že Národní galerie má v Praze několik budov. Asi nejznámější je již zmíněný Veletržní palác, kde můžete shlédnout domácí i světové umění 19., 20. a 21 století. Salmovský palác na Hradčanském náměstí nabízí umění 19. století od klasicismu k romantismu.A Palác Kinských pak přestavuje návštěvníkům sbírku umění z Asie a Afriky.
Využijte tedy prosím (letos již naposledy) této možnosti. Jsem přesvědčen, že zklamaní z galerie odcházet nebudete. Uvidíte na vlastní oči díla těch nejproslulejších malířů, jejichž obrazy se prodávají za miliardové částky. Dozvíte se také něco ze života těchto umělců nebo vás zaujme pozoruhodný příběh konkrétních obrazů.
Pokud si po tomto zážitku výtvarné umění zamilujete, může si doma začít tvořit svou vlastní soukromou sbírku. A miliardové částky k tomu určitě potřebovat nebudete. Začít se dá prakticky s libovolnou částkou. Důležité je, aby se vám dílo, které budete doma každý den vídat, líbilo. Bude vám tak přinášet nepřetržitou radost.
Tvorbu soukromé sbírky však můžete pojmout také jako investiční příležitost. V aukčních domech nebo internetových aukcích bývá dnes již velmi bohatá nabídka, ve které jsou zastoupena díla známých i začínajících autorů. Zde však laikům nedoporučujeme nakupovat bezhlavě. Zbrklý a předražený nákup by nemusel ani za dlouhá léta naplnit vaše investorské očekávání. Obecně však kvalitní umělecká díla získávají každoročně na hodnotě, často i desítky procent.
Jsi 5001. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
Napsat komentář