Baťův kanál I
Otrokovice – Napajedla – Spytihněv – Babice – Uherské hradiště
Slovácko, to je kraj slunce a dobrého vína, kraj kulturních a historických památek. Slovácko se taky pyšní turistickou atrakcí, kterou nikde jinde v naší zemi nenajdete. Je to Baťův kanál.
Nejdříve zde uvedu některé základní informace o Baťově kanálu a možnosti plavby po tomto kanálu. Tato historická vodní cesta byla vybudována ve 30. letech minulého století průmyslníkem J. A. Baťou. Kanál byl tehdy nejvíce využíván pro lodní dopravu uhlí z lignitových dolů v Ratíškovicích u Hodonína do otrokovické elektrárny. Po druhé světové válce přestal být kanál užíván a obnoven byl až koncem 90. let 20. století. Baťův kanál je tvořen upraveným korytem řeky Moravy a umělými kanály. Je dlouhý přibližně 60 km, od Otrokovic po Hodonín. Na trase jsou plavební komory a taky zcela unikátní technické řešení křížení plavebního kanálu a řeky Moravy u obce Vnorovy. Na trase kanálu je rovněž mnoho mostů.
Na Baťově kanále je celá řada přístavišť a přístavů. Přístaviště jsou zařízení, která slouží ke krátkodobému kotvení lodí a většinou u nich nebývá žádné zázemí. V přístavech je možno plavidla dlouhodobě kotvit a přístavy taky mají zázemí. Zpravidla jsou zde půjčovny hausbótů, motorových a nemotorových lodí. V půjčovnách lodí, dříve než vyplujete, vás nejdříve proškolí a naučí manipulací s lodí.
Kanálem můžete samozřejmě plout i s vlastní lodí, kterou si přivezete. Velmi oblíbené jsou skupinové rekreační plavby kanálem na prámech a výletních lodích. Tyto plavby zpravidla bývají doplněné poznávacími a gastronomickými programy. Na kanále je možno se plavit od května do září.
V přístavech bývá i další zázemí, občerstvení a sociální zařízení, popřípadě možnost ubytování nebo kempování. Kdo sice nemá zájem o lodní dopravu, ale přesto chce poznat krásy Slovácka v okolí Baťova kanálu, může si trasu projet po silnicích autem, nebo na kole. Záleží jenom na vás, jakou dopravu si zvolíte. Tak a už dost teorie a pojďme na vodu.
Otrokovice
Naši plavbu po Baťově kanálu začneme v přístavišti v Otrokovicích. Otrokovice jsou moderním průmyslovým městem, ve kterém mnoho památek nenajdete. Je zde však k vidění zástavba baťovských cihlových domků, tak typických zejména pro sousední město Zlín. V Otrokovicích za pozornost stojí hotel Společenský dům z 30. let 20. století a moderní kostel sv. Vojtěcha z roku 1995.
Otrokovické jezero Štěrkovna
Na své si ve městě přijdou milovníci vodních radovánek. Na severním okraji města se nachází pěkné letní koupaliště s vyhřívanou vodou, brouzdalištěm a možnosti občerstvení. Nedaleko odtud najdete 13 hektarové
jezero Štěrkovna, které je známé svou čistou vodou. Jsou zde travnaté pláže, půjčovna loděk a šlapadel a taky možnost občerstvení v několika zařízeních.
Napajedla
Z otrokovického přístaviště zanedlouho doplujete do přístaviště v Napajedlech. V městečku na náměstí stojí pěkná novorenesanční radnice s věží z počátku 20. století. Na radnici je umístěna socha sv. Jiří, patrona Napajedel, dílo sochaře F. Úprky. Vitráže oken radnice a keramický ciferník věžních hodin vytvořil J. Kohler.
Barokní kostel sv. Bartoloměje má renesanční portál a jsou zde taky renesanční náhrobky. Městečko je však známé především díky hřebčínu, založenému již v roce 1886, ve kterém se chovají dostihoví koně, především angličtí plnokrevníci.
Zámek v Napajedlech
Barokní zámek v Napajedlech pochází z druhé poloviny 18. století. V zámku je klasická prohlídková trasa s historickým nábytek, sklem a porcelánem v zámeckých místnostech. Je zde taky zajímavá výstava historických kočárku a panenek, posedět můžete taky v zámecké kavárně. Můžete si taky projít pěkný desetihektarový anglický zámecký park se vzácnými dřevinami a romantickým jezírkem. Západně od nádraží vyvěrá pramen sirovodíkové minerální vody Slanica. Minerální sirovodíkovou vodu však mnozí nemusí.
Spytihněv
Po prohlídce městečka se vrátíte zpátky na loď a doplujete k prvnímu přístavu ve Spytihněvi. Je zde půjčovna lodí, wc, hospoda, ve které ne můžete najíst a osprchovat a je zde taky možno stanovat. Následuje přístaviště v Babicích s možností občerstvení, s wc a sprchou a pak již přijíždíte do města Uherského Hradiště.
Tento článek je součásti miniseriálu Baťův kanál, který pojednává o historické vodní cestě spojující Otrokovice s Rohatcem. Současně je článek zařazen do velkého seriálu o cyklostezkách.
Jsi 3903. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář