Pavilon podle architektonického návrhu mladých českých architektů se dostal do výčtu 14 nejúžasnějších národních “stánků”. Rozhodl o tom lifestylový server Emirates Woman.

Hodnocení expozice, která stejně jako před šesti lety v Miláně vítá návštěvníky hned u jednoho z hlavních vstupů, vypadá podle porotců následovně.

“Využití českých inovací má na svědomí, že tento pavilon ohromuje způsobem, jakým dokáže získávat z jalové pouště vodní páru a působit dojmem úrodné končiny. A právě přivádět pustinu k životu si vytkli za cíl tvůrci ze studia Formosa AA. Svou snahou připomínat různorodá témata, jako jsou voda, design, technologie a university, česká výstava bude přehlídkou nově pojatých expozic domácích firem.”

Do finále výběrového řízení na realizátora pavilonu Czech Spring pro Expo 2020 v Dubaji se dostalo pět návrhů – dalších pět muselo být vyřazeno již při předkládání předběžných návrhů a šestý při podání soutěžních modelů. Odbornou komisi tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar.

Technologickým jádrem národní expozice je systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur, který vyvíjejí vědci AV ČR a ČVUT.

Potrubí, které v exteriéru tvoří mrak, přechází do interiéru, kde se prolíná s dalšími technologickými rozvody, které jsou ve většině ponechány jako pohledové. Důraz spočívá na součásti kultivačního systému, které jsou umístěny v přímé vazbě na těžiště pavilonu. Přiznání technologie je v pavilonu povýšeno na její vystavení.

Český pavilon se nachází v zóně Udržitelnost na pozemku s plochou 2200 metrů čtverečních.

Přehled národních pavilonů, které zaujal dubajské hodnotitele, je v originálním znění ZDE:

Jsi 2710. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail