V naší zemi máme sice dostatek rybníků, ale jezer a jezírek je zde poskrovnu. Jenom jedno jezírko má však červenou barvu. Je to Hromnické jezírko.

Hromnické jezírko; Autor: Tuten na projektu Wikipedie v jazyce čeština, CC BY-SA 3.0

Jen několik kilometrů severně od Plzně leží obec Hromnice. V jejím okolí se nachází bohatá naleziště kamencové, neboli vitriolové břidlice. Ta se zde těžila již od 16. století a byla používaná při výrobě kamence, užívaného především jako bělícího prostředku pří výrobě textilu. Začátkem 19. století se zjistilo, že zdejší břidlice se výborně hodí k výrobě dýmavé, neboli české kyseliny sírové. Dýmavá kyselina sírová byla v té době totiž jediným známým rozpouštědlem indiga, důležitého textilního barviva rostlinného původu. Právě v Hromnici se jako na jediném místě na světě vyráběla z kamencové břidlice dýmavá kyselina sírová a na jejich dodávkách byl plně závislý německý a anglický textilní průmysl. Na konci 19. století však v Anglii přišli na mnohem lacinější způsob výroby dýmavé kyseliny sírové a tak v roce 1898 zdejší těžba břidlice zanikla.

Po zastavení těžby se utrhla jedna stěna břidlicového lomu, zavalila odvodňovací štolu na dně lomu a vzniklo tak jezírko o délce 190 m a šířce 130 m, které je hluboké 18 m. Zdejší jezírko má plochu dvou hektarů. Je to zvláštní kraj, jakoby z jiné planety. Na šedavě bílých stěnách břidlicového lomu rostou jenom bílé břízy. Jezírko je plné agresivních síranových vod, a proto v něm není žádný život a je zde taky zakázáno koupání. Vysoký obsah síranu železitého a hlinitého dodává vodě zvláštní červenou barvu a jezírko bývá někdy nazýváno taky Červeným jezírkem. Zdejší Hromnické jezírko a okolní krajina patří k významným turistickým zajímavostem naší země.

Jsi 4681. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail