Daniel Bordovský, vystupující pod svým uměleckým jménem Borrtex, je český hudební skladatel a producent instrumentální neoklasiky stylově přesahující do ambientní alternativy.

Vyrůstal v nejmladším českém městě v Havířově, kde také již od svých šesti let navštěvoval hodiny klavíru v místní základní hudební škole. Opravdovou lásku ke kreativní autorské tvorbě ale objevil, až když mu bylo 17 let.

Po pár návštěvách USA a setkáních se světově známými hudebními skladateli, jako jsou Hans Zimmer nebo James Newton Howard, poznal co tvorba instrumentální hudby skutečně obnáší a sám začal o své první výtvory profesionálně usilovat. Svá první díla nabízel k poslechu i ke komerčním licencím zcela zdarma. Poslechnout nebo použít tak mohl téměř kdokoliv. Tento nebojácný přístup mu zajistil relativně rychle rostoucí publikum.

„Když jsem složil svou první skladbu, byl jsem naprosto pohlcen. Fascinoval mě samotný proces přenosu nehmatatelného nápadu v mé mysli až do finální slyšitelné, existující podoby. Začalo mě to nesmírně bavit, strávil jsem nad tím dlouhé hodiny i zameškal pár dní ve škole, byl to takový nekonečný tranz kreativní inspirace a touhy zjistit, jaké emoce a nápady z hloubky mé osobnosti přijdou. Nedokázal jsem se od toho odpoutat, bylo to něco zvláštního, fantastického. Vnímal jsem hudbu jako dar a měl jsem jistou potřebu nebo nutkání to jako dar i se všemi sdílet. Nikdy by mě ale reálně nenapadlo, že bych se tím mohl jednou živit.“

Dnes ho měsíčně na Spotify poslouchá přes jeden milion individuálních posluchačů po celém světě, což jsou statistiky, které se u českých umělců vyskytují velmi vzácně. Svou hudbu úspěšně licencoval mezinárodním televizním korporátům typu Netflix, HBO, Amazon Prime a další. Dostal také lukrativní nabídky od světových nahrávacích společností, které ale odmítl.

„Nedávno mi psali od Warner Records, že by chtěli odkoupit práva na mé EP Reflections a navázat se mnou dlouhodobější spolupráci. Vše zásadně odmítám, chci být nezávislý tvůrce. Když jsem začínal, sám jsem tyto nahrávací společnosti obepisoval, ale nikdy se mi nedostalo žádné odpovědi. Teď, když ale vidí že je má hudba úspěšná, mají najednou zájem mi pomáhat. Ne, díky!“

V rodném Česku ho ale stále poslouchá jen pár tisíc fanoušků.

„Dle dostupných dat, která mám k dispozici je publikum v ČR až na 25. místě a v minulém měsíci mě doma poslouchalo jen něco málo přes 7000 lidí. Je to oblast, na které bych chtěl určitě v budoucnu zapracovat a rád bych tuto bilanci vylepšil. Přemýšlím nad pořádáním menších koncertů, nezávazných, možná někde v kavárnách, klubech nebo hospodách, rád bych, aby to bylo v nějakém příjemném neformálním prostředí.“

V listopadu vydal Borrtex své nové alternativní album Natural, k jehož složení se inspiroval primárně environmentální tematikou s důrazem na upřímnou krásu, čistotu a jednoduchost přírody. Meditativní nálada stylem zasahuje do lehce experimentálního ambientního žánru s lehkým elektronickým, ale i orchestrálním podtextem a analogovou alternativou.

Inspirující příběh tohoto mladého, ambiciózního umělce je jen jeden z mnoha dalších příkladů, jak úspěšní jsou často čeští tvůrci v zahraničí, o nichž se u nás doma skoro ani neví.

Čtěte také:
Borrtex: Současná krize jako podnět k hudební inovaci

Jsi 348. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail