Bělověžský prales, CC BY-SA 3.0

Největší evropský prales, který byl po staletí tradičním loveckým revírem polských králů, se nachází na hranici mezi Polskem a Běloruskem, severně od řeky Bug. Národní park Bělověžský prales má rozlohu 1250 kilometrů čtverečních a jeho větší část je v Bělorusku a menší část pak v Polsku. Zcela unikátní přírodní celek byl zapsán do světového přírodního dědictví UNESCO.

Prales je říši mohutného zubra evropského, nejtěžšího evropského suchozemského zvířete. Tento mohutný tur, příbuzný severoamerického bizona, byl koncem 19. století téměř vyhuben. V polských zoologických zahradách byl zubr odchován a pak byl navrácen do Bělověžského pralesa. V současné době zde žije okolo 300 zubrů.

Do zóny národního parku můžete vstoupit jenom s průvodcem. Cena za průvodcovské služby je však velmi přijatelná, pohybuje se okolo 100 zlotých pro turistickou skupinu čítající maximálně 25 osob. Průvodce vás zasvěceně seznámí s přírodou zdejšího národního parku a taky se stará o vaši bezpečnost. V pralese jsou totiž mokřady a bažiny a popadané stromy porostlé mechem a lišejníkem. Na zdejších pralesních stezkách byste mohli snadno zabloudit. Vedle zubrů zde žijí taky losi, medvědi, vlci, lišky, divočáci, bobři a jeleni.

V Bělověžském pralese rostou husté jehličnaté a smíšené lesy, jsou zde taky pláně a mírná návrší. Najdete zde mimo jiné až třistaleté smrky, borovice, jasany, lípy a duby. Tento národní park je považován za největší a stále ještě celistvý prales v Evropě.

Jsi 5045. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail