Sv. Kateřina Alexandrijská (1595 – 1596), Autor: Caravaggio, Volné dílo

Sv. Kateřina je patronkou pařížské Sorbonny, filozofů, dívek, manželek, učitelů, studentů a žáků, a teologů. Dále je patronkou univerzit a knihoven, ošetřovatelek a umírajících lidí. Je taky patronkou řemesel, které mají co do činění s kolem nebo mořem, hrnčířů, mlynářů a lodníků. Světice je pomocnicí pří migréně, bolestech jazyka a v nouzi. Je ochránkyní polních plodin. Sv. Kateřina má svátek 25. listopadu.

Svatá Kateřina, krásná a moudrá křesťanka, se narodila okolo roku 290 v egyptské Alexandrii, ve vznešené, snad v královské rodině. Dle legendy při modloslužbách předstoupila před samotného římského císaře Maxentia a vyzvala ho, aby se vzdal pohanství. Císař naopak proti sv. Kateřině postavil 50 pohanských filozofů, ale ta je svou výmluvností dokázala obrátit na křesťanskou víru a císař pak filozofy nechal popravit. Sv. Kateřina se tak stala patronkou filozofů a taky pařížské Sorbonny.

Císař Maxentius pak nabídl sv. Kateřině sňatek. Ta ho však odmítla, neboť zasvětila svůj život Bohu, složila slib čistoty a považovala se za nevěstu Ježíšovu. Císař nechal postavit mučící nástroj, kolo s hřeby, na kterém hodlal sv. Kateřinu mučit. To je ono Kateřinino kolo, se kterým bývá sv. Kateřina často zobrazována. Bůh však poslal blesk a mučící kolo se rozpadlo. Sv. Kateřinu pak kolem roku 310 popravili tradičním stětím hlavy. Její ostatky jsou uloženy v klášteře sv. Kateřiny, položeném vysoko v horách, poblíž Sinaje a klášter je zbožnými poutníky hojně navštěvován.

Sv. Kateřina patří mezi 14 svatých pomocníků v nouzi a rovněž sv. Kateřina společně se sv. Barborou a sv. Markétou patří do skupiny „ tří svatých panen“. Na sv. Kateřinu se konaly taneční zábavy. Po sv. Kateřině totiž začínala adventní postní doba, během které byly tanec, zpěv a zábava zakázány. Kateřinské zábavy byly vyjímečné tím, že na nich platilo „ ženské právo.“ Ženy si samy vybíraly tanečníky, platily hudbu a staraly se o občerstvení. Jen o půlnoci byla mužům dopřána „ dámská volenka.“ Tak tedy všem Kateřinám, Katkám a Kačenkám přejeme vše nejlepší a hezky si svůj svátek užijte.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 4833. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail