Jednadvacetiletý klavírista Matyáš Novák z Hradce Králové našel cestu ke svým posluchačům navzdory epidemii, která s největší pravděpodobností změní naše dějiny. Prostřednictvím svojí FB stránky hraje svým příznivcům skladby na jejich přání. Ze dne na den provádí nové kompozice napříč styly a žánry. Díky své nevšední paměti a improvizačním dovednostem si poradí i bez notového materiálu. Každé video přitom doplňuje úvodním slovem, ve kterém se snaží interpretovanou hudbu přiblížit široké veřejnosti.

Jak tento nápad vznikl?

„Celé to vyplynulo z nastalé situace. Jedenáctého března se v důsledku mimořádných opatření uzavřely školy, o pár dní později byla zrušena mezinárodní soutěž Ference Liszta v Utrechtu, kam jsem byl vybrán jako jeden ze 14 semifinalistů z celého světa, a samozřejmě byly zrušeny všechny plánované koncerty. Jediná možnost, jak zůstat v kontaktu s mým hlavním oborem, tedy hrou na klavír, bylo studium nového repertoáru. Vždycky jsem se učil rychle, tak mě napadlo požádat posluchače o tipy na nové skladby. Původně jsem plánoval skladby nastudovat a postupně je zařadit na své koncerty, nakonec jsem se rozhodl začít plnit přání posluchačů prostřednictvím sociální sítě FB.“

Co Vás vedlo ke změně názoru?

„Uvědomil jsem si, že v tuto chvíli není možné říci, kdy nějaký koncert bude, a že lidé potřebují alespoň na chvíli zapomenout na problémy, které nová situace přinesla. A na to je hudba ideální. Navíc se na seznamu přání začaly objevovat mj. skladby, které se na klavírních recitálech klasické hudby hrát nedají.“

Jaké například?

„Třeba píseň Tři oříšky, kterou zpívá Iveta Bartošová, nebo některá z písniček Karla Hašlera.“

A zahrajete i takové skladby, nebo se jako koncertní pianista omluvíte, že tohle není Váš obor?

„Mým primárním záměrem bylo udělat posluchačům radost. Od začátku mi bylo jasné, že přání mohou být velmi různorodá. Já sám hraji a poslouchám pouze klasickou hudbu, takže řadu skladeb ze seznamu vůbec neznám, ale beru to jako příležitost seznámit se s něčím novým. Tímto bych chtěl posluchačům poděkovat, že mě svými návrhy obohacují.“

U videa, na kterém hrajete skladbu Tři oříšky, říkáte, že jste neměl k dispozici noty. Jak se člověk naučí hrát skladbu bez not?

„Podle sluchu. Velkou výhodou je, že nahrávky se dají na internetu najít bez problémů, takže když nejsou noty, musí stačit uši. Pro doprovody mohu jako absolvent konzervatoře využít znalost harmonických postupů. Také se mi hodí zkušenosti z hodin improvizace. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl v minulosti krátce studovat u vynikajícího improvizátora pana profesora Jiřího Pazoura. Samozřejmě podle sluchu nelze hrát skladby, ve kterých je třeba ctít přesně notový zápis, takže Tři oříšky klidně bez not, Prokofjevovu sonátu nikoli.“

Splníte všechna přání?

„To v tuto chvíli nejsem schopen říci, i když bych samozřejmě rád vyhověl všem. Některé interpretačně i posluchačsky náročné skladby vyžadují notový materiál, který nemám, a nevím, zda se mi podaří si ho opatřit. Knihovny jsou zavřené, v tiskárně mi došel toner a objednání not může trvat dlouho. Kromě toho některá přání nelze uskutečnit, protože se jedná o skladby s orchestrem.“

Je jasné, že pro umělce je daná situace velmi nepříjemná. Našel byste na současném stavu přece jen něco pozitivního?

„Nikdy jsem nebyl příznivcem sociálních sítí. Můj FB profil byl zřízen teprve přede dvěma měsíci. Nyní jsem rád, že se touto formou mohu setkávat s posluchači. Jsem překvapen, kolik je v naší společnosti hodných, milých a obětavých lidí. Myslím, že jsme si díky mimořádným opatřením uvědomili, že v rozhodujících okamžicích vítězí pozitivní hodnoty, a z toho mám hezký pocit.“

Matyáš Novák hraje skladby na přání na svojí FB stránce: www.facebook.com/matyasnovakpianist

Jsi 1290. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail