Začíná knižní výstava Book Me. Nabídne přes tři sta knižních titulů z oblasti filmu, fotografie, hudby, tance a divadla

Akademie múzických umění v Praze se otevírá veřejnosti s pozvánkou na mezinárodní knižní výstavu Book Me. Výstava odborné literatury, kterou už po osmé pořádá Nakladatelství AMU, představí mezi 11. a 13. listopadem na 300 publikací z nejrůznějších uměleckých oborů, které si mohou zájemci na místě prolistovat a případně zakoupit. Připraven je také doprovodný program. Zastřešujícím tématem tohoto ročníku výstavy je umělecký výzkum, tedy vědecká reflexe umění a současně umění jako prostředek poznávání světa.

Knižní výstava v prostorách domu U Bílého jelena na pražské Malé Straně je přístupná každý den od 10:30 do 20:00. Bohatě zastoupeny jsou tituly velkých zahraničních vydavatelství jako Palgrave Macmillan, Bloomsbury Publishing, Cambridge University Press nebo Routledge z let 2019–2021, které zatím nejsou v českých knihovnách dostupné. Česká univerzitní nakladatelství reprezentuje vedle NAMU také Nakladatelství JAMU, Vydavatelství AVU a Vydavatelství FF UK. Nechybí další významná oborová vydavatelství jako Národní filmový archiv, Institut umění – Divadelní ústav či Bärenreiter Praha. Slovenskou knižní produkci zastupuje VŠMU Bratislava, Divadelný ústav Bratislava a Slovenský filmový ústav. Výstava bude po celou dobu konání prodejní a knihy budou nabízeny za zvýhodněné ceny.

Výstava je unikátní také výtvarnou koncepcí, která vždy vzniká na míru danému ročníku. „Letos návštěvníky pozveme přímo do prostor Akademie múzických umění, konkrétně do atria nově zrekonstruovaného domu U Bílého jelena v ulici Tržiště. O architektonické řešení výstavního prostoru se postarali studenti scénografie z katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Pracují přitom s geniem loci barokně-renesančního domu,“ říká organizátorka výstavy Eva Zavřelová.

Nakladatelství AMU představí v rámci doprovodného programu připravované knižní novinky. Ve čtvrtek 11. listopadu v 18 hodin uvede Lukáš Jiřička coby editor publikaci Proti gesamtkunstwerku od současného německého hudebního skladatele a divadelního režiséra Heinera Goebbelse, který v ní popsal svůj výzkum pro divadlo zítřka. Poté návštěvníky pozveme na sklenku vína a knižní expozici symbolicky otevře zvuková a pohybová intervence studentů modulu Improvizace a performance HAMU pod vedením Jana Trojana. Společnými a sjednocujícími prvky budou rekonstrukce i dekonstrukce hudebních gest, akustických krajin, zvukových událostí a ticha.

Teatroložka Eliška Kubartová s performerkami Kateřinou Olivovou a Danicou Pištěkovou v rámci sobotního programu ve 14:30 provedou návštěvníky unikátní kolektivní publikací více než 32 osobností z umělecké sféry, akademické oblasti a hybridních mezisvětů s názvem Terény performance. Netradičně pojatá publikace obsahuje mimo jiné kapitolu v podobě ručně vyrobeného fanzinu, odborný gamebook nebo záložku vonící kadidlem. A také řadu statí o performanci v architektuře, filozofii, právní vědě, politologii, divadelní vědě nebo výtvarném umění.

Souběžně s výstavou Book Me bude na Akademii múzických umění v Praze 12. a 13. 11. probíhat rovněž volně přístupná konference Teritoria umění, kde si lze poslechnout řadu příspěvků doktorandů uměleckých škol, kteří se výzkumem umění(m) zabývají. Připraveny jsou také přednášky a debaty k tématu uměleckého výzkumu.

Jsi 756. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail